Kontrast
Czcionka

Kościół pw. św. Trójcy w Wielkim Buczku

Data budowy kościoła: 1729-1734

W kościele w Wielkim Buczku zobaczyć można wyjątkowy i niezwykle cenny obraz liczący sobie blisko 400 lat.  Co przedstawia symboliczna scena malarska? Kto został na niej sportretowany?

Obraz ten umieszczono w bogato rzeźbionym ołtarzu. Reprezentuje on manieryzm – nurt w sztuce, który trwał bardzo krótko. Zabytków z tego okresu zachowało się niewiele, stąd jego wyjątkowa wartość. Skąd się wzięła charakterystyczna nazwa nurtu?

Zobacz zabytki Efekty projektu

Zabytki drewniane
Kościół pw. św. Trójcy w Wielkim Buczku

W kościele znajduje się wybitne dzieło Hermana Hana. Był on niezwykle popularnym artystą, który w 1622 roku namalował dla kościoła w nadmorskim Pucku obraz „Koronacja Najświętszej Marii Panny”. Podobne dzieła ołtarzowe powstały później dla katedr w Pelplinie i Oliwie, co świadczy o randze autora. Pucki ołtarz trafił do Wielkiego Buczka dzięki lokalnym fundatorom.

Co mogli czuć mieszkańcy Wielkiego Buczka, patrząc na ołtarz 400 lat temu? Zapewne respekt i podziw wobec dzieła. Pełen symboliki obraz miał opowiedzieć pewną historię: koronowana Maryja stała się symbolem triumfu wiary katolickiej w okresie niepokojów religijnych i reformacji.

Obraz ujęto w schemat tzw. Kielicha Mistycznego. W jego „czaszy” rozgrywa się scena kulminacyjna: klęcząca Matka Boska koronowana jest przez Boga Ojca i Chrystusa.

Po bokach u góry przedstawiono chóry anielskie i adorujących świętych.

Na dole znajdujemy wizerunki ówcześnie żyjących przedstawicieli władzy świeckiej, kościelnej i szlachty. Wierni wierze katolickiej stawiani byli za wzór wszystkim podziwiającym obraz.

W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz „Zwiastowanie”, przypuszczalnie również autorstwa Hana.

Ołtarz zbudowany został w 1. ćwierci XVII wieku w stylu manierystycznym, prawdopodobnie przez pracowników warsztatu z terenu Prus Królewskich (być może z Pelplina?). Manieryzm wywodzi się z renesansu i jest jego zmienioną, przekształconą (zmanierowaną, tj. udziwnioną) formą artystyczną. Ówcześni snycerze prowadzili doświadczenia z drewnem, poszukując dla niego nowych kształtów. Ważny był efekt zaskoczenia, gra iluzji oraz fantazyjna niekonwencjonalność pomysłów.

Ołtarz charakteryzuje się skomplikowaną kompozycją: zawiera liczne motywy roślinne w formie wijącej się wici bądź finezyjnie zwijających się liści. Zaskakuje formą i wyrafinowaną kolorystyką – zestawiono tu barwy żółte z fioletowymi oraz zielone z różowymi.

Część architektoniczną ołtarza dekorowano często główkami aniołków.

Galeria zdjęć
Kościół pw. św. Trójcy w Wielkim Buczku

Informacje praktyczne

Kościół pw. św. Trójcy w Wielkim Buczku

www.par-wbuczek.eu

Adres

Wielki Buczek 19, 77-420 Lipka
tel.: 67 266 56 26

Msze święte

w niedzielę: 8.30, 11.30

w dni powszednie:
17.00 (zimą), 18.00 (latem)

Daty odpustów

Uroczystość Świętej Trójcy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego