Kontrast
Czcionka

Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

Data budowy kościoła: 1699

W kościele we Włókach można „spotkać” przedstawicieli Czternastu Świętych Wspomożycieli. Kim byli? Dlaczego określani są takim mianem? Z jakimi prośbami i modlitwami można się do nich uciekać?

Jak wyglądała śmierć patronki kościoła – Marii Magdaleny? Dlaczego zgodnie z legendą swojego życia dokonała w Prowansji?

Zobacz zabytki Efekty projektu Galeria

Zabytki drewniane
Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

Patronką kościoła jest św. Maria Magdalena, przedstawiona na obrazie w ołtarzu bocznym w momencie śmierci. Drugie imię świętej pochodzi od nazwy miejscowości, z której pochodziła – Magdali. Należała do kręgu uczniów Jezusa. Przyłączyła się do niego po tym, jak wypędzono z niej siedem złych duchów. We wschodniej tradycji chrześcijaństwa przedstawiana jest jako niosąca olejki do grobu Chrystusa i świadek jego zmartwychwstania. Marię Magdalenę czci się jako równą apostołom. W tradycji łacińskiej przez wieki łączono ją z kobietą cudzołożną z Ewangelii św. Łukasza. Ukazywano ją wiernym, zwłaszcza kobietom, jako wzór osoby nawróconej. Wszyscy czterej ewangeliści piszą o niej jako o tej, która pierwsza przybyła do grobu Jezusa.

W 2016 r. zgodnie z wolą papieża Franciszka zwrócono uwagę na znaczenie św. Marii Magdaleny w ukazaniu godności kobiet i ich roli w działalności ewangelizacyjnej Kościoła. Przypomniano, że św. Grzegorz Wielki nazwał ją „świadkiem Bożego miłosierdzia”, a św. Tomasz z Akwinu „apostołką apostołów”. Według legendy Maria Magdalena przez 30 lat wiodła pustelnicze życie, po tym kiedy statek, którym płynęła święta, jej rodzina: Łazarz i Marta oraz uczniowie Jezusa, rozbił się u wybrzeży Galii (Francji), w okolicach Marsylii. W legendarnej pustelni Magdalena umarła. Pochowana została w Prowansji.

W kościele można odnaleźć wizerunki patronów i wspomożycieli w ludzkiej niedoli. Być może wynika to z faktu, że świątynia powstała z inicjatywy cystersów z Koronowa. Ich założycielem był św. Bernard, który rozpowszechnił kult Czternastu Świętych Wspomożycieli. Uciekano się pod ich opiekę szczególnie podczas wojen i epidemii dziesiątkujących wówczas Europę. Zwracano się do nich w różnych potrzebach, święci stanowili swego rodzaju „niebieskie pogotowie”. Wierzono, że ich wstawiennictwo jest wyjątkowo skuteczne, szczególnie w przypadku chorób.

Św. Bernard, inicjator kultu.

Wloki kościół pw. św. Marii Magdaleny

Św. Małgorzata ukazana została w scenie walki. Więzionej kobiecie miał ukazać się szatan w postaci smoka. Gdy wodził ją na pokuszenie, przegnała go znakiem krzyża. Małgorzata jest patronką pielęgniarek, wspomożycielką rodzących kobiet, orędowniczką przy bezpłodności, a także chroni przed demonami.

Do świętych Wspomożycieli należały m.in. św. Katarzyna i św. Dorota (dodana do tego grona w Szwecji pod koniec średniowiecza). Św. Dorota wspiera nowożeńców, młode panny i ogrodników, zaś św. Katarzyna wspomaga przy bólach głowy i gardła, jest także patronką mówców, naukowców oraz bibliotekarzy.

Przedstawienia świętych namalowane zostały na drewnianych deskach, a rozpoznawalne są dzięki atrybutom: św. Dorota jest pokazana z koszem jabłek (który jako cud otrzymała, idąc na śmierć), a św. Katarzyna z kołem i mieczem (są to narzędzia, którymi ją torturowano przed śmiercią). Obrazy liczą sobie już ok. 450 lat.

Tu na ziemi wojujecie
I triumfalnie zwyciężacie
Diabła, ciało i świat.
O, wszechwładni Wspomożyciele! […]
Z piekła złość się wylewa
A diabeł czynami szaleje
Z całej siły przeciw wam.
O, Wszechwładni Wspomożyciele!
XVII – wieczny hymn z modlitewnika Hülff in der Noth

Galeria zdjęć
Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

Informacje praktyczne

Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

www.parafia.wloki.pl

Adres

Włóki 42, 86-022 Dobrcz
tel.: 534 005 899

Msze święte

w niedzielę 8:00

w czwartek: 17:00

Daty odpustów

św. Marii Magdaleny: 22 lipca

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego