Kontrast
Czcionka

Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

Data budowy kościoła: 1699

W kościele we Włókach można „spotkać” przedstawicieli Czternastu Świętych Wspomożycieli. Kim byli? Dlaczego określani są takim mianem? Z jakimi prośbami i modlitwami można się do nich uciekać?

Zobacz zabytki Efekty projektu

Zabytki drewniane
Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

W kościele można odnaleźć wizerunki patronów i wspomożycieli w ludzkiej niedoli. Być może wynika to z faktu, że świątynia powstała z inicjatywy cystersów z Koronowa. Ich założycielem był św. Bernard, który rozpowszechnił kult Czternastu Świętych Wspomożycieli. Uciekano się pod ich opiekę szczególnie podczas wojen i epidemii dziesiątkujących wówczas Europę. Zwracano się do nich w różnych potrzebach – święci stanowili swego rodzaju „niebieskie pogotowie”. Wierzono, że ich wstawiennictwo jest wyjątkowo skuteczne, szczególnie w przypadku chorób.

Św. Bernard, inicjator kultu.

Św. Małgorzata ukazana została w scenie walki. Więzionej kobiecie miał ukazać się szatan w postaci smoka. Gdy wodził ją na pokuszenie, przegnała go znakiem krzyża. Małgorzata jest patronką pielęgniarek, wspomożycielką rodzących kobiet, orędowniczką przy bezpłodności, a także chroni przed demonami.

Wloki kościół pw. św. Marii Magdaleny

Do świętych Wspomożycieli należały m.in. św. Katarzyna i św. Dorota (dodana do tego grona w Szwecji pod koniec średniowiecza). Św. Dorota wspiera nowożeńców, młode panny i ogrodników, zaś św. Katarzyna wspomaga przy bólach głowy i gardła, jest także patronką mówców, naukowców oraz bibliotekarzy.

Przedstawienia świętych namalowane zostały na drewnianych deskach, a rozpoznawalne są dzięki atrybutom: św. Dorota jest pokazana z koszem jabłek (który jako cud otrzymała, idąc na śmierć), a św. Katarzyna z kołem i mieczem (są to narzędzia, którymi ją torturowano przed śmiercią). Obrazy liczą sobie już ok. 450 lat.

Tu na ziemi wojujecie
I triumfalnie zwyciężacie
Diabła, ciało i świat.
O, wszechwładni Wspomożyciele! […]
Z piekła złość się wylewa
A diabeł czynami szaleje
Z całej siły przeciw wam.
O, Wszechwładni Wspomożyciele!
XVII – wieczny hymn z modlitewnika Hülff in der Noth

Galeria zdjęć
Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

Informacje praktyczne

Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach

Adres

Chełmszczonka 2 86-022 Dobrcz
tel.: 52 364 94 85

Msze święte

w niedzielę: 9.30, 11.00, 15.00

w święta zniesione: 8.00, 9.30, 11.00

w dni powszednie: 18.00

Daty odpustów

Matki Bożej Królowej Polski: 3 maja

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego