Kontrast
Czcionka

Kościół pw. św. Anny w Jaktorowie

Data budowy kościoła: 1763-1776

Św. Anna jest postacią mało znaną, bo niewiele informacji znajdziemy na jej temat w źródłach pisanych. Mimo to, jej wizerunek często pojawia się na dziełach sztuki. Przedstawiona jest zawsze w charakterystycznej scenie. Co ona przedstawia?

Baldachim ambony w Jaktorowie wieńczy postać św. Michała Archanioła. Dlaczego walczy ze smokiem? Do czego nawiązuje ta scena? Co oznacza imię Michał?

Zobacz zabytki Efekty projektu

Zabytki drewniane
Kościół pw. św. Anny w Jaktorowie

Patronką kościoła w Jaktorowie jest św. Anna, której wizerunek aż dwukrotnie pojawia się w ołtarzu głównym. Była matką Marii i babką Jezusa. Obraz ołtarzowy ilustruje rodzinną scenę nauczania Marii. Św. Anna jest patronką rodzin, a poprzez jej kult jako babki Jezusa podkreśla się istotną rolę dziadków w wychowaniu dzieci oraz znaczenie wielopokoleniowości rodzin. Dziadkowie przekazują wiedzę, szczególnie tę zdobytą podczas swojego długiego już życia, i zebrane wieloletnie doświadczenie.

Wizerunek przedstawiający św. Annę nauczającą Marię podkreśla mądrość matki, jej troskę, oddanie i chęć przekazania zarówno wiedzy, jak i wielkiej miłości i ufności w Boga.

Niezbyt wiele jest informacji odnośnie życia św. Anny. W tekstach apokryficznych podkreśla się, że wraz z mężem Joachimem byli bardzo pobożnym i uczciwym małżeństwem, lecz przez długi czas nie mieli dzieci, co było dla niech wielkim nieszczęściem. Dzięki wstawiennictwu Boskiemu w dojrzałym wieku obdarzeni zostali córką Marią, którą poświęcili Bogu.

 Tak ludzkaNie wierzą świętej Annie wszyscy ważni święci
że znała Matkę Bożą w sukience do kolan
z dowcipnym warkoczykiem i wesołą grzywką
w sandałach z rzemykami co były niepewne
czy może się poplątać to co nieśmiertelne
biegającą jak wróbel polski po podwórku
zerkającą do studni orzechowym okiem (…)
O córko świętej Anny z najwyższych obrazów
tak ludzka że nie byłaś dorosłą od razu.
ks. Jan Twardowski

Na baldachimie ambony umieszczono rzeźbę św. Michała Archanioła, ognistego wojownika, Księcia Niebiańskiej Armii, który walczy w imię sprawiedliwości i prawa. To on wystąpił przeciwko Lucyferowi, który nakłonił aniołów do buntu przeciw Bogu. Hebrajskie znaczenie imienia Michał to „Któż jak Bóg!” – właśnie z takim okrzykiem archanioł wystąpił do walki ze złem. Powszechnie jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski oraz zmiłowania. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest aniołem sądu i Bożych kar, ale również aniołem Bożego miłosierdzia.

Boski orędownik przedstawiony został w pełnej zbroi. Św. Michał pokonuje smoka, personifikację szatana.

Galeria zdjęć
Kościół pw. św. Anny w Jaktorowie

Informacje praktyczne

Kościół pw. św. Anny w Jaktorowie

Adres

Jaktorowo 10, 64-820 Szamocin
tel.: 67 283 38 20

Msze święte

w niedzielę: 7.45, 11.00

w święta zniesione: 18.00

w dni powszednie:
18.00 (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek, sobota)

Daty odpustów

Św. Anny: 26 lipca

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego