Kontrast
Czcionka

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

Data budowy kościoła: 1727

250 lat temu do kościoła w Wysokiej trafił znakomity warsztat rzeźbiarski Ephraima Gerlacha. Zgodnie z panującymi wówczas trendami w sztuce, wprowadził do kościoła niezwykle bogate dekoracje. Wśród nich blisko pięćdziesiąt figur świętych i aniołów.

Z innego warsztatu i epoki pochodzą bogato rzeźbione konfesjonały. Skąd pochodzi ich nazwa i co oznacza?

Zobacz zabytki Efekty projektu

Zabytki drewniane
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

Wyposażenie kościoła wykonał warsztat Ephraima Gerlacha z Chełmna. Jego działalność przypada na lata ok. 1741-1773. Współcześnie zidentyfikowano blisko 120 obiektów autorstwa tego warsztatu, zlokalizowanych w 28 kościołach. Niezwykle płodny artysta z pewnością miał w sobie „Bożą Iskrę”, o czym świadczą jego dzieła.

Wyposażenie kościoła wyróżnia się wysokiej klasy wykonawstwem, bogactwem form, wyszukanymi pozami rzeźb i wyraźną ekspresją. Przepych, iluzja, teatralizacja i wielopłaszczyznowość przedstawienia sprawiają, że wierny wchodzący do świątyni zostaje przeniesiony do Niebieskiego Jeruzalem. Na szczególną uwagę zasługuje ozdobna belka tęczowa. Nazwa jej wywodzi się od symbolicznego znaczenia tęczy, która łączy niebiosa i ziemię. Znajduje się pod sklepieniem, na połączeniu nawy z prezbiterium. Umieszczano na niej Ukrzyżowanego Chrystusa. Belka tęczowa wraz z krucyfiksem symbolizują chrześcijańską prawdę, że poprzez Męczeństwo Chrystusa można osiągnąć zbawienie.

Profilowana belka łuku tęczowego z podwieszonymi po bokach festonami kwiatowymi. Na jej podstawie znajduje się krucyfiks. Ciało Chrystusa jest szczupłe, ekspresyjnie wygięte. W momencie symbolicznej śmierci towarzyszą mu skrzydlaci aniołowie, umieszczeni na łuku tęczowym.

WYSOKA kościół pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej
Wysoka: kościół pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej

Spowiedź i nadzieja na odpuszczenie win są istotną częścią życia ludzi wierzących. W związku z tym ważnym elementem wyposażenia kościoła jest konfesjonał (z łac. confessio – ‘wyznaję’), przeznaczony do prywatnej spowiedzi. Osobę wyznającą swoje grzechy nazywa się penitentem (od łac. paenitens – ‘pokutujący’).

W kościele w Wysokiej wykonany z ciemnego drewna konfesjonał ma bardzo ozdobną formę. W górnej części przyozdobiony został kartuszem z herbem Grzymała (rodu Smoguleckich) oraz ozdobnymi wolutami. Każdy konfesjonał jest niemym świadkiem wyznań, jakich dokonuje człowiek przed Bogiem, jego przyznania się do winy, powierzenia swoich słabości w grzechu i oczekiwania na przebaczenie.

Galeria zdjęć
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

Informacje praktyczne

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

www.parafia-wysoka.pl

Adres

pl. św. Jana Pawła II 1, 89-320 Wysoka
tel.: 67 287 10 22

Msze święte

w niedzielę:
18.00 (w sobotę), 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00

w święta zniesione:
8.00, 10.00, 16.00, 18.00

w dni powszednie:
8.00 (w środę i sobotę), 17.00, 18.00

Daty odpustów

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej: najbliższa niedziela w okolicy 7 października

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego