CEL KONSERWACJI
Celem prac restauratorsko-konserwatorskich jest przywrócenie dawnej świetności instrumentu, z przeznaczeniem go do obsługi liturgicznej i koncertowej oraz zachowanie sprawnych wszelkich elementów konstrukcyjnych. Instrument posiada walory dzieła zabytkowego, w związku z tym jego zachowana forma powinna zostać nienaruszona. Wszelkie prace wykonane będą w oparciu o wzorce z epoki powstania, stosując odpowiednie materiały i technologie.
PRACE KONSERWATORSKIE STOŁU GRY
Po wykonaniu dokumentacji zdemontowano urządzenia konstrukcyjne stołu gry, następnie starannie oczyszczono wszystkie urządzenia z zewnątrz i wewnątrz. W dalszej kolejności nastąpiła naprawa i przebudowa urządzeń sterujących trakturą tonową sekcji pedałowej w celu uniknięcia dużej awaryjności. Następnie wykonano restaurację urządzeń sterujących i rekonstrukcję urządzeń wałka.
Uporządkowano rurki trakturowe we wnętrzu stołu gry, które również zostały oczyszczone, wymieniono pogięte i uszkodzone. Zamontowano nowe gałki na przełącznikach rejestrowych z polerowanej kości wołowej z grawerowanymi opisami głosów wraz z opisem nowej dyspozycji. Wykonano nowy fornir i politurę z szelaku na meblowej części stołu gry. Założono nową okładzinę z polerowanej kości wołowej na klawiszach diatonicznych oraz częściowo nowe nakładki z drewna hebanowego i nową politurę na czarnych nakładkach klawiszy chromatycznych. Wykonano restaurację klawiatur manułowych, zlikwidowano luzy, starannie oczyszczono i zaimpregnowano nowe filce tłumiące. Wykonano również nową klawiaturę pedałową z drewna dębowego oraz nową dębową ławę grającą. Zamontowano urządzenia we wnętrzu stołu gry, który zamontowano w miejscu przeznaczenia. Subtelnie wkomponowane zostało oświetlenie pulpitu do nut i klawiatury pedałowej.