Kontrast
Czcionka

Kościół pw. św. Mikołaja w Ślesinie

Data budowy kościoła: 1779

Drewniane stalle ze Ślesina mają już blisko 500 lat! Bogato dekorowany zabytek przechodzi w tej chwili proces renowacji i konserwacji. Jaka była ich funkcja? Kto mógł w nich zasiadać?

Kim był św. Antoni, którego pomocy często wzywamy, gdy intensywnie poszukujemy zguby? Dlaczego zazwyczaj prezentowany jest z postacią Dzieciątka Jezus?

Zobacz zabytki Efekty projektu

Zabytki drewniane
Kościół pw. św. Mikołaja w Ślesinie

Zabytkiem godnym wyróżnienia są niezwykłej urody stalle, czyli ławy przeznaczone dla osób konsekrowanych, umieszczane zazwyczaj w prezbiterium. Te znajdujące się w kościele w Ślesinie są starsze od samego kościoła o 150 lat – powstały w 2. połowie XVI wieku. Wyróżniają się mistrzowskim wykonawstwem i precyzyjnie opracowanym detalem. Choć pierwotnie przeznaczone dla duchowieństwa, w Ślesinie stalle użytkowane były przez świeckich uczestników liturgii, stały w nawie i kruchcie kościoła. W swojej wielopokoleniowej służbie wiernym drewno, z którego zostały wykonane, stało się niemym świadkiem próśb i dziękczynnych modlitw zanoszonych bezpośrednio do Boga.

Bogato zdobione stalle posiadały zaplecek (służący do wygodnego oparcia się) oraz klęcznik osłonięty przedpiersiem.

Stalle wykonano w stylu manierystycznym. Ich przedpiersia zostały podzielone ozdobnymi kolumnami, a na płycinach umieszczono stylizowane arkady. W stallach trójdzielnych w centrum środkowej części umieszczony został herb Sas oraz litery A, K i Z po bokach. Natomiast stalle czterodzielne wyróżniają się pełnoplastycznymi postaciami świętych namalowanymi na płycinach pod arkadami.

Jednym z najbardziej popularnych świętych, którego wizerunek odnajdujemy w kościele w Ślesinie, jest św. Antoni Padewski. Żył na przełomie XII i XIII wieku i był bardzo cenionym kaznodzieją, obdarzonym darem wymowy. Do wiernych przemawiał niezwykle plastycznym i obrazowym językiem. Antoni wyróżniał się także ascetyczną postawą i gorliwością wygłaszanych kazań, dzięki czemu gromadził wokół siebie tłumy słuchaczy. Przedstawiany jest z małym Jezusem na ręku, gdyż Dzieciątko nawiedziło go w nocy i zapewniło o swojej miłości. Św. Antoni Padewski słynie z ogromnej liczby uzdrowień, ale zazwyczaj wzywa się go w przypadku poniesienia straty – nie tylko materialnej, jak portfel czy klucze, ale również gdy nastąpi zagubienie wiary, miłości czy nawet sensu życia.

Św. Antoni Padewski opiekunie Niebieski,
Niech się stanie wola Twoja, Niech się znajdzie zguba moja.

Galeria zdjęć
Kościół pw. św. Mikołaja w Ślesinie

Informacje praktyczne

Kościół pw. św. Mikołaja w Ślesinie

Adres

ul. Kościelna 8, 89-121 Ślesin
tel.: 52 385 70 14

Msze święte

w niedzielę: 17.00 (w sobotę), 8.00, 11.00

w święta zniesione: 8.00, 18.00

w dni powszednie:
9.00 (we wtorek i czwartek),
17.00 (w poniedziałek, środę, piątek, sobota)

Daty odpustów

Św. Anny: 26 lipca

Św. Mikołaja: 6 grudnia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego