Kontrast
Czcionka

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

Data budowy kościoła: 1727

250 lat temu do kościoła w Wysokiej trafił znakomity warsztat rzeźbiarski Ephraima Gerlacha. Zgodnie z panującymi wówczas trendami w sztuce, wprowadził do kościoła niezwykle bogate dekoracje. Wśród nich blisko pięćdziesiąt figur świętych i aniołów.

Z innego warsztatu i epoki pochodzą bogato rzeźbione konfesjonały. Skąd pochodzi ich nazwa i co oznacza?

W bocznym ołtarzu znajduje się wizerunek popularnego dziś św. Walentego. Choć uznaje się go za patrona zakochanych, to  jest on przede wszystkim opiekunem chorych. Kto zatem powinien się do niego modlić?

Zobacz zabytki Efekty projektu Galeria

Zabytki drewniane
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

Wyposażenie kościoła wykonał warsztat Ephraima Gerlacha z Chełmna. Jego działalność przypada na lata ok. 1741-1773. Współcześnie zidentyfikowano blisko 120 obiektów autorstwa tego warsztatu, zlokalizowanych w 28 kościołach. Niezwykle płodny artysta z pewnością miał w sobie „Bożą Iskrę”, o czym świadczą jego dzieła.

Wyposażenie kościoła wyróżnia się wysokiej klasy wykonawstwem, bogactwem form, wyszukanymi pozami rzeźb i wyraźną ekspresją. Przepych, iluzja, teatralizacja i wielopłaszczyznowość przedstawienia sprawiają, że wierny wchodzący do świątyni zostaje przeniesiony do Niebieskiego Jeruzalem. Na szczególną uwagę zasługuje ozdobna belka tęczowa. Nazwa jej wywodzi się od symbolicznego znaczenia tęczy, która łączy niebiosa i ziemię. Znajduje się pod sklepieniem, na połączeniu nawy z prezbiterium. Umieszczano na niej ukrzyżowanego Chrystusa. Belka tęczowa wraz z krucyfiksem symbolizują chrześcijańską prawdę, że poprzez męczeństwo Chrystusa można osiągnąć zbawienie.

Profilowana belka łuku tęczowego z podwieszonymi po bokach festonami kwiatowymi. Na jej podstawie znajduje się krucyfiks. Ciało Chrystusa jest szczupłe, ekspresyjnie wygięte. W przedstawionym momencie śmierci towarzyszą mu skrzydlaci aniołowie, umieszczeni na łuku tęczowym.

WYSOKA kościół pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej

Wyjątkowymi zabytkami w kościele są chrzcielnica i ambona, obie powstałe przed 1729 r. Chrzcielnica jest w kształcie ośmiobocznego kielicha ozdobionego dekoracją roślinną i lambrekinem (element dekoracyjny przypominający tkaninę z chwostami). Nad nią znajduje się zaplecek umieszczony na ścianie z bogato rzeźbioną grupą chrztu Chrystusa w Jordanie z Bogiem Ojcem i asystującymi aniołkami.

Wyjątkowość zabytków polega na tym, że zarówno chrzcielnica, jak i ambona mają bliźniaczo podobne zaplecki. Oba zdobione są kratką regencyjną oraz figurą anioła ze skrzydłami. Oba zabytki mają również bogato zdobione zwieńczenia, na baldachimach umieszczono uskrzydlonego anioła na globie z gwiazdami. Oba obiekty znajdują się na ścianie tęczowej, stanowią zamknięcie prezbiterium, jednocześnie zwracając się w stronę nawy, przynależą do strefy wiernych.

Ołtarz boczny w kościele w Wysokiej, wykonany w warsztacie Gerlacha, poświęcony został św. Walentemu. Dzieło powstało w latach 1730-60. Główny wizerunek przedstawia świętego, który żył w III wieku i był kapłanem rzymskim. W czasie prześladowań asystował męczennikom podczas ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i ścięty mieczem w dniu 14 II. W średniowieczu na terenie niemieckim był wzywany jako orędownik ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Na przedstawieniach często ukazywany jest wraz z chłopcem, któremu przywrócił wzrok.

Spowiedź i nadzieja na odpuszczenie win są istotną częścią życia ludzi wierzących. W związku z tym ważnym elementem wyposażenia kościoła jest konfesjonał (z łac. confessio – ‘wyznaję’), przeznaczony do prywatnej spowiedzi. Osobę wyznającą swoje grzechy nazywa się penitentem (od łac. paenitens – ‘pokutujący’).

W kościele w Wysokiej wykonany z ciemnego drewna konfesjonał ma bardzo ozdobną formę. W górnej części przyozdobiony został kartuszem z herbem Grzymała (rodu Smoguleckich) oraz ozdobnymi wolutami. Każdy konfesjonał jest niemym świadkiem wyznań, jakich dokonuje człowiek przed Bogiem, jego przyznania się do winy, powierzenia swoich słabości w grzechu i oczekiwania na przebaczenie.

Galeria zdjęć
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

Informacje praktyczne

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej

www.parafia-wysoka.pl

Adres

pl. św. Jana Pawła II 1, 89-320 Wysoka
tel.: 67 287 10 22

Msze święte

w niedzielę:
18.00 (w sobotę), 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00

w święta zniesione:
8.00, 10.00, 16.00, 18.00

w dni powszednie:
8.00 (w środę i sobotę), 17.00, 18.00

Daty odpustów

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej: najbliższa niedziela w okolicy 7 października

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego